Güneşin Bize En Büyük Zararı: Cilt Lekeleri

gunes lekeleriGüneş, sadece insanlar için değil, doğada yaşayan tüm canlılar için en büyük yaşam kaynağı… İnsan vücudunun D vitaminini sentezlemesine yardımcı olduğu için çocukluktan beri kemiklerimiz için en büyük dostumuz, beynimizin moral deposu “serotonin” hormonunun üretimini hızlandırdığı için neşe kaynağımız.

Ancak küresel ısınma ve Dünya’ya daha dik ve filtresiz gelen güneş ışınları sebebiyle, ne zaman ki işin içine zararlı UV ışınlar devreye giriyor, o zaman güneşin rengi biraz değişiyor. Cilt bu durumda uyarılıyor ve kendini korumak için aşırı dozda melatonin salgılamaya başlıyor. İşte kısaca cilt lekeleri dediğimiz, aslında çok çeşitleri olan lekeler böyle oluşuyor.

Cilt lekeleri; kısaca ciltteki renk farklılaşmasıdır. Bunun sebebi uyarılma sonucu deride, cilde asıl rengini veren melanin pigmentinin fazlaca birikmesi, biriken bölgenin kalınlaşması ve zamanla renk değiştirmesidir. Güneşin etkisiyle özellikle yazın çok artar. Görsel açıdan öncelikle yüzde fark edilse de, aslında yüz dışında el üstü, göğüs, sırt ve omuzlarda da görülür.

 

Devamını okumak için Tıklayınız.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !